Βαριά ήττα του αγνώριστου Θεσπρωτού 5-1 από τον Ηρακλή, έσπασε με εκκωφαντικό τρόπο το αήττητο της Ηγουμενίτσας

Ο Ηρακλής έμελλε να σπάσει το αήττητο του Θεσπρωτού στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας και μάλιστα με εκκωφαντικό τρόπο και με ένα ιστορικό διασυρμό για το πλατανόφυλλο.

Ο εξαιρετικός «γηραιός» πανηγύρισε μια πολύ μεγάλη νίκη με σκορ απέναντι σε έναν αγνώριστο και κουρασμένο Θεσπρωτό ο οποίος πραγματοποίησε την χειρότερη φετινή του εμφάνιση και παραδόθηκε αμαχητί στις ορέξεις των φιλοξενούμενων.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα εμπιστεύτηκε τους εννιά από τους ένδεκα του προηγούμενου παιχνιδιού με την Λάρισα με μοναδική εξαίρεση τον Λύγκα ο οποίος αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού της τελευταίας στιγμής και τον Σαραντίδη που έμεινε στον πάγκο.

Ο Κίναλης υπερασπίστηκε την εστία, έχοντα στα δύο άκρα τους Βαλιέντε και Ντ’Αλέσιο. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Γώγος στην επιστροφή στο βασικό σχήμα και Βασιλάκης. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Κωνσταντίνου, Γκανσιέρ, Ζιώγας, Γεωργούσης και Ραμίρεζ, ενώ στην κορυφή της επίθεσης προτιμήθηκε ο Μπονίγια αντί του Σαραντίδη.

Πάρτυ του Ηρακλή, τρύπια άμυνα

Με το καλημέρα ο Ηρακλής απείλησε αλλά το σουτ του Τομάς μόλις στο 4ο λεπτό υπό καλές προϋποθέσεις δεν ανησύχησε τον Κίναλη

Ο Θεσπρωτός προσπάθησε να πιέσει ψηλά και να μην αφήσει τον γηραιό να αναπτυχθεί ορθόδοξα.

Οι γηπεδούχοι είχαν μια εδαφική και ανούσια υπεροχή χωρίς να την μετουσιώνουν σε φάσεις με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται σωστά και να προσπαθούν να χτυπήσουν στην κόντρα.

Στο 16ο λεπτό ο Κάκκο βρέθηκε σε θέση βολής ξεμαρκάριστος μέσα στην μικρή περιοχή αλλά η κεφαλιά του πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κίναλη σε μία στιγμή ολιγωρίας της άμυνας του Θεσπρωτού.

Στο 19ο λεπτό σε μία ταχύτατη αντεπίθεση του γηραιού που προήλθε από φάουλ στην επίθεση του Θεσπρωτού και αργή επιστροφή των γηπεδούχων, ο Ντ’Αλέσιο σαν από μηχανής θεός παρενέβη σωτήρια και έδιωξε σε κόρνερ την σέντρα του Τότσκα στο πρώτο δοκάρι.

Ήταν ένα διάστημα έντονης επιθετικής δραστηριότητας του Ηρακλή που τελικά μετουσιώθηκε σε γκολ στο 23ο λεπτό με υπέροχο διαγώνιο σουτ  του Πατράλη στην γωνία του Κίναλη ο οποίος ήταν αδύνατο να αντιδράσει.

Ο Θεσπρωτός παρουσίαζε χτυπητές αδυναμίες στην άμυνα έχοντας αργές επιστροφές με τους φιλοξενούμενους να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους  και να έχουν δίκαιο προβάδισμα.

Ο Μπονίγια έδειχνε αποκομμένος και απομονωμένος και δεν είχε τις απαιτούμενες βοήθειες ενώ οι αποστάσεις μεταξύ των  γραμμών ήταν μεγάλες.

Ο Ηρακλής έβγαινε με ευκολία στην αντεπίθεση και στο 35ο λεπτό άγγιξε το δεύτερο γκολ αλλά το σουτ του Τότσκα μετά από υπέροχη κάθετη μπαλιά του Κάκκο που έκοψε την άμυνα στα δύο «έγλειψε» το δοκάρι του Κίναλη με τον εξουδετερωμένο πορτιέρο του Θεσπρωτού να στέκεται πολύ τυχερός.

Δεν έγινε το ίδιο στο 40ό λεπτό με την φωτοβολίδα του Κάκκο από πλάγια δεξιά να αφήνει εμβρόντητο τον Κίναλη και να πετυχαίνει το 2-0 με σχεδόν πανομοιότυπο τρόπο με το πρώτο γκολ.

Αγνώριστος ο Θεσπρωτός στο πρώτο ημίχρονο, ασύνδετος μεταξύ των γραμμών, χωρίς διάθεση και πάθος και με χαμένες όλες σχεδόν τις προσωπικές μονομαχίες, με την άμυνα να παρουσιάζει τεράστια κενά τα οποία αξιοποίησε στο έπακρο ο Ηρακλής.

Στο 45ο λεπτό ο ξεμαρκάριστος Χρουσιέλ με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Κίναλη ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 3-0 με τους παίκτες του Θεσπρωτού απλώς να παρακολουθούν τους αντιπάλους τους και να δείχνουν σημάδια κατάρρευσης.

Διαστάσεις θριάμβου

Στην επανάληψη ο Ρότσα προσπάθησε να διορθώσει τα κακώς κείμενα περνώντας στο παιχνίδι τους Ρομέρο, Διγκόζη και Σαραντίδη.

Ο Ηρακλής μετά το καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο, δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα παίζοντας εξαιρετικό στρωτό ποδόσφαιρο με γρήγορες εναλλαγές.

Οι αλλαγές και η τροποποίηση του σχηματισμού με δίδυμο επιθετικών, απέφερε καρπούς και στο 52ο ο Ραμίρεζ με υπέροχο γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή ύστερα από κεφαλιά πάσα του Σαραντίδη μείωσε σε 3-1 με τον Θεσπρωτό να δείχνει σημάδια ανάκαμψης.

Οι ελπίδες για ανατροπή του σκηνικού ψαλιδίστηκαν πολύ γρήγορα καθώς στο 54ο λεπτό ο Τότσκα με άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή κεραυνοβόλησε τον Κίναλη για να κάνει το 1-4.

Η νίκη του Ηρακλή πήρε διαστάσεις θριάμβου στο 56ο λεπτό όταν ο Τομάς σε μία υποδειγματική αντεπίθεση ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1 σε μία εντελώς απροσδόκητη και αναπάντεχη εξέλιξη με τον Θεσπρωτό να παρουσιάζει σημάδια αποσύνθεσης και να παραδίδεται αμαχητί στις ορέξεις των αντιπάλων.

Το τελευταίο ημίωρο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Θεσπρωτός παράτησε το παιχνίδι, ο Ηρακλής έριξε στροφές με την ομάδα του Ρότσα να καλείται να αφήσει γρήγορα πίσω της το σημερινό παιχνίδι και να ξαναβρεί την χαμένη ηρεμία και αυτοπεποιήθηση που αναμφίβολα κλονίστηκε.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Βαλιέντε (46ο Ρομε΄ρο), Γώγος, Βασιλάκης (46ο Διγκόζης), Ντ’Αλέσιο, Γκανσιέρ, Ζιώγας, Ραμίρεζ (70ό Πούφλης), Γεωργούσης (46ο Σαραντίδης), Κωνσταντίνου, Μπονίγια (70ό Βαταμίδης)

ΗΡΑΚΛΗΣ: Παλαβράκης, Πανάγου, Πήλιος, Χρουσιέλ, Σγουρή, Πατράλης, Παπαστεριανός Ε. (78ο Αλεξιτς), Τότσκα (70ό Μπαλικτσής), Καρτσάμπας (65ο Μασούρας), Τόμας (70ό Βιτίνιο), Κάκκο (65ο Μπαστακός)