Βαριά ήττα του Θεσπρωτού 4-1 από τον Διαγόρα-Στον βυθό της βαθμολογίας και με το μέλλον δυσοίωνο

Share Button

Με μια οδυνηρή ήττα έκλεισε τις υποχρεώσεις του για το 2022 ο Θεσπρωτός.

Θύτης αυτή τη φορά ο Διαγόρας Ρόδου που πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη με σκορ 4-1 υποχρεώνοντας το πλατανόφυλλο στην 5η ήττα στο πρωτάθλημα με το μέλλον στην κατηγορία να προδιαγράφεται δυσοίωνο.

Ο Θεσπρωτός αγνοεί τη χαρά της νίκης για οκτώ παιχνίδια και παραμένει καθηλωμένος στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, προηγήθηκε με 1-0 αλλά μια απερίσκεπτη ενέργεια του Κωνσταντίνου και η κόκκινη κάρτα που αντίκρισε άλλαξε άρδην την μορφή του αγώνα με τους Ροδίτες να κυριαρχούν και να φθάνουν στην ανατροπή πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Με αμιγώς ελληνική ενδεκάδα μετά την φυγή των Αργεντινών παρατάχθηκε ο Θεσπρωτός και με μία αλλαγή σε σχέση με το εκτός έδρας παιχνίδι με την Αναγέννηση Καρδίτσας με τον Δρίτσα να ξεκινάει αντί του Διγκόζη.

Ο Τσιμόπουλος υπερασπίστηκε την εστία, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτελούσαν οι Τρομπούκης, Γώγος, Βασιλάκης, Ρίζος. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Μίγγος, Πανταζέλος, Ρούσης, Δρίτσας και Κωνσταντίνου, ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Αδαμάκης.

Ολα τούμπα στο ματς από μια αψυχολόγητη ενέργεια

Ο Θεσπρωτός με το…καλησπέρα πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων έχοντας όμως ανούσια υπεροχή.

Ο Διαγόρας περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο με προφανή στόχο να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και να κυνηγήσει το γκολ στις αντεπιθέσεις.

Στο 18ο λεπτό ο Κωνσταντίνου βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής ήταν απεπλιστικά άστοχο στην πρώτη τελική προσπάθεια των γηπεδούχων.

Στην αμέσως επόμενη επίθεση οι νησιώτες απείλησαν δύο φορές αλλά οι προσπάθειες των Παραστατίδη και Μανιώτη δεν βρήκαν στόχο (έδιωξε ο Τσιμόπουλος και άστοχο σουτ δίπλα από το δοκάρι αντίστοιχα).

Στο 20ό λεπτό η υπεροχή του Θεσπρωτού καρποφόρησε. Ο κάπταιν Βασίλης Κωνσταντίνου πήρε το αίμα του πίσω για την χαμένη ευκαιρία και με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Γαλάνη κάνοντας το 1-0.

Ο Διαγόρας αναθάρρησε και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο πατώντας σε 1-2 περιπτώσεις την περιοχή χωρίς πάντως να απειλήσει ουσιαστικά.

Στο 33ο λεπτό ο Κωνσταντίνου από ωραίος έγινε μοιραίος αντικρίζοντας την απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες σε μία εντελώς αψυχολόγητη ενέργεια.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν αποσυντονισμένοι και βραχυκυκλωμένοι και ο Διαγόρας αξιοιώντας την αριθμητική του υπεροχή έφθασε στην ισοφάριση στο 38ο λεπτό με υπέροχη ατομική προσπάθεια και ψύχραιμο πλασέ του Παραστατίδη.

Η άμυνα του Θεσπρωτού πελαγοδρομούσε και στο 45ο λεπτό ο πολύ δραστήριος Παραστατίδης έκανε ότι ήθελε και με συνεχόμενες ντρίμπλες βρέθηκε σε θέση βολής νικώντας τον Τσιμόπουλο για το 1-2.

Δεν έβγαλε αντίδραση

Με την έναρξη της επανάληψης ο Διαγόρας έφθασε και σε τρίτο γκολ βάζοντας γερά θεμέλια νίκης. Στο 46ο λεπτό ο Μανιώτης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1 απλοποιώντας τα πράγματα για την ομάδα του.

Στη συνέχεια το παιχνίδι κύλυση σε χαμηλό τέμπο με τους νησιώτες να παίζουν με τον χρόνο και να πατάνε πάνω στο μαξιλαράκι των δύο γκολ.

Στο 55ο λεπτό το μακρινό σουτ του Τρομπούκη πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Ο Ρότσα έριξε στην μάχη τους Παππά, Μπίκα και Χατζάκο προσπαθώντας να αλλάξει τα κακώς κείμενα και να δώσει πνοή στην επίθεση.

Παρά τις αλλαγές οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν να διαθέτουν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν και να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Οι κιτρινόμαυροι απείλησαν σε 1-2 περιπτώσεις με στημένες μπάλες αλλά αδυνατούσαν να πατήσουν περιοχή.

Το κερασάκι στην τούρτα για τον Διαγόρα έβαλε ο Γκαϊτά ο οποίος στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 1-4 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Πλέον η ομάδα του Ρότσα καλείται να ανασυνταχθεί στην διακοπή των εορτών ευελπιστώντας να παρουσιάσει καλύτερο πρόσωπο με την επανέναρξη των επίσημων υποχρεώσεων.

Διαιτητής: Στυλιανός (Τρικάλων), Βοηθοί: Μάνασης (Τρικάλων), Νάστος (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Τρομπούκης (60ό Παππάς), Ρίζος, Γώγος, Βασιλάκης (71ό Λύγκας), Μίγγος, Πανταζέλος, Ρούσης (63ο Οικονόμικος Κων/νος), Κωνσταντίνου, Δρίτσας (60ό Μπίκας), Αδαμάκης (60ό Χατζάκος).

Διαγόρας (Ανδράλας): Γαλάνης, Βουργουτζής (68ο Οικονόμικος Αστέριος), Μανιώτης, Πετράκης, Τάτσης, Καραμάνης (58ο Καβαλιέρι), Παπαϊωάννου (85ο Γκαιτά), Μπούμπας, Τσιαντούλας, Παραστατίδης, Μαγκάκης.