Βαριά ήττα του Θεσπρωτού στην Κατερίνη, 4-0 από τον Πιερικό

Ο Θεσπρωτός υπέκυψε στην ανωτερότητα του Πιερικού και γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 παραμένοντας κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από το ξεκίνημα τις.. άγριες διαθέσεις τους,

Στο 2ο λεπτό, ωραίος συνδυασμός Οικονομίκου με Καλαϊτζη, ο τελευταίος καθυστέρησε να τελειώσει τη φάση από πλεονεκτική θέση και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να απομακρύνουν.

Στο 5ο λεπτό ΄ύστερα από συνδυασμό από τα δεξιά και πάσα του Μίγγου μέσα στην περιοχή, ο επιθετικός των γηπεδούχων με σουτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σφυροκοπούν την αντίπαλη εστία.

Στο 7ο λεπτό εξαιρετικός συνδυασμός Μπλέτσα-Οικονομίκου-Μπαλογιάννη, το σουτ του τελευταίου έδιωξε σωτηρία σε κόρνερ ο Πάνου.

Το ρεσιτάλ των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε στο 9ο λεπτό όταν σε παράλληλο γύρισμα του Σαραντίδη από τα δεξιά, ο Μπαλογιάννης έπιασε το πλασέ στην κίνηση με την μπάλα να καταλήγει μόλις άουτ!

Στο 10ό λεπτό η υπεροχή του Πιερικού καρποφόρησε. Σε εναλλαγή ρόλων για τους επιθετικούς, ο Μπαλογιάννης τροφοδότησε με γύρισμα τον Σαραντίδη μέσα στη μικρή περιοχή, που με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα πάρα την προσπάθεια του Πάνου (1-0).

Ο Θεσπρωτός ξεμύτισε για πρώτη φορά από την περιοχή του στο 17ο λεπτό όταν ύστερα από κόρνερ του Ράπτη ο Αγγελούλης έπιασε την κεφάλια όμως απομάκρυνε ο Κωνσταντινίδης.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν το πόδι από το γκάζι μετά το καταιγιστικό πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Στο 35ο λεπτό ύστερα από κόρνερ του Μπαλογιάννη, κεφάλια του Γιαλαμίδη από κοντά ο Μπλέτσας δεν κατάφερε πιεζόμενος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 38ο λεπτό ο Πιερικός έφθασε στην επίτευξη δεύτερου γκολ βάζοντας γερά θεμέλια νίκης. Σε σέντρα του Καλαϊτζή, καρφωτή κεφάλια του Ματζαλάκου στο δεύτερο δοκάρι δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Πάνου για το 2-0.

Στην επανάληψη, δεν άλλαξε η μορφή του αγώνα με τον Πιερικό να παίζει σαν την γάτα με το ποντίκι τον Θεσπρωτό.

Στο 52ο λεπτό, ύστερα από κόρνερ του Μπαλογιάννη, ο Γιαλαμίδης έπιασε την κεφάλια, ο Πάνου πραγματοποίησε εκπληκτική επέμβαση, όμως δεν μπόρεσε να αποσοβήσει σε δεύτερο χρόνο τη νέα κεφάλια του Καρατάσιου που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 58ο λεπτό ύστερα από ωραία ενέργεια από τον Κωνσταντινίδη, η μπάλα έφθασε στον Μπλέτσα που σούταρε από το ύψος της περιοχής και ανάγκασε τον Πάνου σε μεγάλη επέμβαση στη γωνία του.

Οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλλει απόλυτα τον ρυθμό τους και στο 70ό λεπτό πέτυχαν και 4ο γκολ με δράστη και πάλι τον Σαραντίδη ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Μπαλογιάννη έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Δημεράς με βοηθούς τους Βαλιώτη και Νάκα του συνδέσμου Λάρισας

Πιερικός: Μπαλάφας, Κωνσταντινίδης Δ., Καλαϊτζής, Γιαλαμίδης, Καρατάσιος, Μπλέτσας (75ο Φασίδης), Οικονομίκος (83ο Στόιος), Μπαλογιάννης (71ο Κατσιαμήτας), Μίγγος, Σαραντίδης (83ο Στραβογιάννης), Ματζαλάκου (75ο Μυρωτής)
Θεσπρωτός: Πάνου, Νικολάου Κ., Σάκκος (66ο Αποστόλου), Μπουμπούκης (46ο Τσιαφίτσας), Συμεωνίδης, Αγγελούλης, Παλαμούτσης, Κλεμέντε (71ο Νούσης), Ράπτης (71ο Νικολάου Α.), Ροβίνας, Βιγιάλμπα