Βαθιά βαθμολογική ανάσα ο Θεσπρωτός, 2-0 τον Αστέρα Πετριτή στο ντέρμπι παραμονής

Share Button

Νίκη οξυγόνο με σκορ 2-0 επί του Αστέρα Πετριτή σημείωσε ο Θεσπρωτός και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία πλησιάζοντας την κερκυραϊκμή ομάδα στους δύο βαθμούς (23 έναντι 21).

Με 3 νέα πρόσωπα στο βασικό σχήμα παρατάχθηκε η ομάδα του Ρότσα. Οι νεαποκτηθέντες Οικονομίκος και Κορακιανίτης πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους με την φανέλα με το πλατανόφυλλο, ενώ επανήλθε μετά από πολυήμερη αποχή ο Αγγελος Τσώτσος που αποθεραπεύθηκε. Στα αξιοσημείωτα η χρησιμοποίηση του Βιλάλμπα στην κορυφή της επίθεσης σε ρόλο ψευτοεννιαριού στην θέση του Ροβίνα που έμεινε στον πάγκο.

Γκολ με το καλημέρα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους οι οποίοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με υπέροχο σουτ του Ρούση μέσα από την περιοχή που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Τζαφέστα.

Στο 6ο λεπτό ο Θεσπρωτός άγγιξε κσι δεύτερο γκολ αλλά η κεφαλιά του Βιλάλμπα από το ύψος του πέναλτι πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την μερίδα του λέοντος στην κατοχή και στην κυκλοφορία της μπάλας.

Οι νησιώτες κέρδισαν κάποια μέτρα στο γήπεδο αλλά ήταν εντελώς ακίνδυνοι.

Στο 24ο λεπτό οι Βιλάλμπα και Οικονομίκος συνδυάστηκαν σε κόντρα επίθεση με το σουτ του τελευταίου να απομακρύνεται σε κόρνερ από τον Τζαφέστα.

Στο 44ο λεπτό ο πορτιέρο του Αστέρα σταμάτησε το σουτ του Ρούση που μπήκε από τα δεξιά.

Το ημίχρονο τελείωσε με τον Θεσπρωτό να βρίσκεται δίκαια μπροστά στο σκορ και να μην απειλείται σε κανένα σημείο του αγώνα.

Κλείδωσε τη νίκη

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι με την πάροδο του χρόνου ανέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να δημιουργήσουν προυποθέσεις για γκολ με τον Θεσπρωτό να είναι προσεκτικός στα μετόπισθεν και να αποφεύγει τα λάθη.

Στο 74ο λεπτό οι φιλονούμενοι άγγιξαν την ισοφάριση αλλά ο Πάνου ήταν σε ετοιμότητα και με γρήγορα αντανακλαστικά σταμάτησε την κεφαλιά εξ’επαφής του Γκασίδη στην μοναδική και μεγαλύτερη ευκαιρία του Αστέρα στο παιχνίδι.

Ο Θεσπρωτός δεν απειλήθηκε στην συνέχεια και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (93ο) πέτυχε και 2ο γκολ με κοντινή κεφαλιά του Βιλάλμπα.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους παίκτες του Ρότσα να πανηγυρίζουν ανακουφισμένοι την μεγάλη από βαθμολογικής απόψη νίκη που τους κρατάει ζωντανούς στο κυνήγι της παραμονής.

Διαιτητής: Μπούμπας (Ηπείρου), Γκέλης, Διαμαντόπουλος (Ηπείρου)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Πάνου, Ορφανός, Αγγελούλης, Τσώτσος, Κορακιανίτης, Παλαμούτσης, Τσιαφίτσας, Οικονομίκος (57ο Κλεμέντε), Ρούσης (70ό λ.τρ. Ράπτης), Ζελέκου (64ο Ροβίνας), Βιλάλμπα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΤΡΙΤΗ: Τζαφέστας, Μεντής, Γωγουβίτης (81ο Λέσσης), Ρουμελιώτης (81ο Γεωργακόπουλος), Γαρδικιώτης, Πούλος (81ο Γεωργοπάλης), Κρητικός, Γκασίδης, Στεργίου (54ο Τσιάβος), Λούβρος, Σουκέρας (62ο Κοιλιάρας).