Βαθμός από ατόφιο χρυσάφι για τον Θεσπρωτό, 1-1 στην Καβάλα-Γλίτωσε την προδιαγραφόμενη άδικη ήττα με πέναλτι του Κωνσταντακόπουλου στο 88′

Ενας ψυχωμένος και αποφασιστικός Θεσπρωτός απέσπασε έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην Καβάλα και πραγματοποίησε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Σε ένα καίριο χρονικό σημείο ο πρώην «κιτρινόμαυρος» Χρήστος Κολλάς πλήγωσε την παλιά του ομάδα αλλά το πλατανόφυλλο έβγαλε αντίδραση, δεν κατέθεσε τα όπλα και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κωνσταντακόπουλου στο 88ο λεπτό επιστρέφει στην Ηγουμενίτσα με έναν πανάξιο βαθμό από ατόφιο χρυσάφι.

Το τελικό αποτέλεσμα θεωρείται δίκαιο. Οι παίκτες του Ρότσα κατέθεσαν ψυχή στον αγωνιστικό χώρο και θα ήταν κατάφωρη αδικία να φύγουν με σκυμμένο κεφάλι με βάση το πρόσωπο που παρουσίασε απέναντι στην πρωτοπόρο και προπορευόμενη ομάδα της Κεντρικής Μακεδονίας που έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει 4 βαθμούς από την δεύτερη Βέροια.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα ο οποίος δεν είχε στην διάθεσή του τον Πατσέκο που έμεινε στην Ηγουμενίτσα, επέλεξε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ένα περισσότερο επιθετικό σχήμα.

Ο Κίναλης διατήρησε την θέση του κάτω από τα δοκάρια έχοντας μπροστά του τους Γκρανσιέρ και Κοντοε ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο, ενώ την τριάδα της άμυνας συμπλήρωσαν ο Ζούρκος στα δεξιά και ο Κωνσταντακόπουλος αριστερά.

Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Ραμίρεζ, Κωνσταντίνου, Γώγος Τάσος και Μπίκας σε πιο προωθημένο ρόλο ως κλασικό δεκάρι, ενώ οι Σαραντίδης και Πέντσας αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο όπως και στο παιχνίδι με την ΑΕΠ Κοζάνης.

Καλύτερος στο α’ημίχρονο-άσφαιρος επιθετικά

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ο Θεσπρωτός προειδοποίησε για πρώτη φορά αλλά το αδύναμο σουτ του Μπίκα στο 6ο λεπτό μπλόκαρε με ευκολία ο Σταθάκης.

Το πλατανόφυλλο παίζοντας με αντεπιθέσεις έφθασε μια ανάσα από το γκολ αλλά το δυνατό σουτ του Πέντσα στο 9ο λεπτό έδιωξε με τα ακροδάχτυλα και με υπερένταση ο Σταθάκης σε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Ρότσα που προσπάθησε να αιφνιδιάσει αλλά για ένα ακόμη παιχνίδι πλήρωσε την αδυναμία στα τελειώματα των φάσεων.

Ο Θεσπρωτός συνέχισε να έχει την μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες και στο 14ο λεπτό το σουτ του Γκρανσιέρ πέρασε πάνω από την εστία του Σταθάκη. Στο 16ο λεπτό στο καλοζυγισμένο σουτ του Μπίκα η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και πέρασε κόρνερ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης και στην εκτέλεση του κόρνερ ο Σαραντίδης δεν μπόρεσε να έρθει σε επαφή με την μπάλα.

Η πρώτη καλή στιγμή των Αργοναυτών καταγράφηκε στο 17ο λεπτό με την κεφαλιά του Παντεκίδη να φεύγει πάνω από την εστία του Κίναλη ο οποίος επιχείρησε λανθασμένη έξοδο.

Με την πάροδο του χρόνου, ο ΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι και με κινητήριο μοχλό τον Πέτρο Ορφανίδη κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο χωρίς πάντως να μετουσιώσει την υπεροχή του σε ευκαιρίες με τον Θεσπρωτό να είναι πολύ επικίνδυνος στην κόντρα.

Στο 34ο λεπτό σε ένα γέμισμα στην περιοχή της Καβάλας ο Σταθάκης παραλίγο να χάσει την μπάλα από τα χέρια του αλλά τελικά μπλόκαρε μπροστά από τον Γώγο που καραδοκούσε, ενώ στο 36ο λεπτό σε μία παρόμοια φάση ο πορτιέρο των Αργοναυτών μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια το δυνατό μακρινό σουτ του Μπίκα.

Το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να φεύγουν στα αποδυτήρια με τον Θεσπρωτό να νιώθει αδικημένος από το αποτέλεσμα καθώς δικαιούνταν ένα γκολ με βάση την εικόνα που παρουσίασε.

Δραματικό φινάλε, “λύτρωση” στο 88′ με Κωνσταντακόπουλο

Με την έναρξη της επανάληψης ο τεχνικός των Αργοναυτών Κώστας Ανυφαντάκης πέρασε στο παιχνίδι τον μέχρι πέρυσι σέντερ-φορ του Θεσπρωτού Χρήστο Κολλά προκειμένου να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν περισσότεροι ορεξάτοι και με διάθεση να πιέσουν από το ξεκίνημα με τις προσπάθειές τους να μένουν ωστόσο ημιτελείς και την άμυνα του Θεσπρωτού να απομακρύνει τους όποιους κινδύνους πήγαν να δημιουργηθούν με τον Κοντοέ να είναι απροσπέλαστος.

Στο 60ό λεπτό σε μία φάση διαρκείας και ύστερα από αδυναμία του Κίναλη να μπλοκάρει, προκλήθηκε αναστάτωση στην άμυνα του Θεσπρωτού αλλά η μπάλα τελικά απομακρύνθηκε.

Ο Θεσπρωτός έδειχνε να είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του αλλά για μία ακόμη φορά πληγώθηκε από την άμυνά του και βρέθηκε πίσω στο σκορ σε μία ανύποπτη φάση.

Στο 78ο λεπτό ο μαχητικός Βακιρτζής κέρδισε μία χαμένη μπάλα, έβγαλε την σέντρα και ο Χρήστος Κολλάς νίκησε τον Κίναλη χωρίς να πανηγυρίσει το γκολ στην παρθενική του εμφάνιση κόντρα στην παλιά του ομάδα (δεν είχε αγωνιστεί λόγω τραυματισμού στο πρώτο ματς).

Ήταν η πρώτη τελική προσπάθεια στον στόχο για την Καβάλα με έναν…σεσημασμένο σκόρερ να «χτυπάει” σε ένα καίριο σημείο.

Ωστόσο, ο Θεσπρωτός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 88ο λεπτό ο Κωνσταντακόπουλος με ολύμπια ψυχραιμία από τα ένδεκα βήματα νίκησε τον Σταθάκη με τους παίκτες να πανηγυρίζουν έξαλλα ξορκίζοντας το φάντασμα του αγώνα με την Καλαμαριά και το χαμένο πέναλτι του Πατσέκο.

Το πλατανόφυλλο στάθηκε τυχερό στις καθυστερήσεις με τον Κίναλη να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση στο σουτ του Στίκα.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες του Θεσπρωτού να ξεσπούν σε έξαλλους πανηγυρισμούς απόρροια και της συσσωρευμένης πίεσης από τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών)

ΚΑΒΑΛΑ: Σταθάκης, Γιαλαμούδης, Καζαντζίδης, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Θωμαίδης, Ορφανίδης, Κόκκορης (61ο Βακιρτζής), Βαλαβανόπουλος (80ο Κέρθι), Αδαμάκης (48ο Κολλάς).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Ζούρκος, Κοντοές, Κωνσταντακόπουλος, Γκρανσιέρ, Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ (82ο Καζβιρόπουλος), Μπίκας (61ο Πούφλης), Γώγος Τ. (82ο Ζιώγας), Πέντσας, Σαραντίδης (75ο Κατσής)