Βυθίστηκε ακόμη περισσότερο ο Θεσπρωτός, ήττα με 1-0 από τον Ηρακλή Λάρισας

Ούτε στην απαρχή του νέου έτους κατάφερε ο Θεσπρωτός να σπάσει το ρόδι γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 1-0 με αντίπαλο τον Ηρακλή Λάρισας στο AEL FC Arena.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας αγνοεί τη χαρά της νίκης για εννιά παιχνίδια και παραμένει στον βυθό της βαθμολογίας με το μέλλον στην κατηγορία να προδιαγράφεται δυσοίωνο και ζοφερό με την πενιχρή συγκομιδή των 3 βαθμών.

Οι κιτρινόμαυροι έχουν κάθε δικαίωμα να αισθάνονται αδικημένοι από το τελικό αποτέλεσμα καθώς είχαν δύο δοκάρια (ένα σε κάθε ημίχρονο), ενώ δέχθηκαν γκολ στη μοναδική επικίνδυνη φάση των γηπεδούχων πληρώνοντας μι στιγμιαία ολιγωρία και αδράνεια της άμυνας.

Απείλησε σε δύο περιπτώσεις

Το άγχος και η νευρικότητα των 22 ποδοσφαιριστών απόρροια της μεγάλης κρισιμότητας του αγώνα οδήγησαν αμφότερες τις ομάδες σε πολλά αβίαστα λάθη στο ξεκίνημα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στα πρώτο τέταρτο έχοντας μια ανούσια εδαφική υπεροχή χωρίς να είναι απειλητικοί προς την εστία του Τσιμόπουλου.

Στη συνέχεια οι Θεσπρωτός ισορρόπησε το παιχνίδι, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και μετά το εικοσάλεπτο πλησίασε σε δύο περιπτώσεις το γκολ. Στο 33ο λεπτό το σουτ του Δρίτσα έδιωξε εντυπωσιακά ο Παπαγιάννης, ενώ στο 39΄το σουτ του Οικονομίκου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ηρακλή.

Πλήρωσε μια αδράνεια της άμυνας

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στην μοναδική φορά που βρέθηκαν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία με δράστη τον Συρεγγέλα στο 63ο λεπτό.

Ο Θεσπρωτός δεν πτοήθηκε, κυνήγησε το γκολ, ρίσκαρε περισσότερο αλλά δεν ήταν η τυχερή του μέρα με την κεφαλιά του Γώγου να σταματάει στην ρίζα της δεξιάς δοκού του Παπαγιάννη στο 68ο λεπτό.

Παρά την μαχητικότητα και το πάθος που έδειξαν οι παίκτες του Ρότσα επιστρέφουν με άδεια χέρια στην Ηγουμενίτσα με το βλέμμα να στρέφεται πλέον στον κυριακάτικο “τελικό” κόντρα στον ΠΑΟΚ Β’ στην Ηγουμενίτσα με στόχο την παρθενική νίκη στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής: Καλατζής

Βοηθοί: Βογιατζής (Καρδίτσας), Τσιλκητάρη (Πιερίας)

Ηρακλής Λάρισας (Χατζηλιάδης): Παπαγιάννης, Γκαλίτσιος, Γκουγκούδης, Δοδοντσάκης, Καμπέρης, Μπάμπης, Αλτάνης, Συρεγγέλας, Χριστίδης, Λεσάι, Μπάντροβιτς.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Βασιλάκης, Γώγος, Ρίζος, Τρουμπούκης, Λύγκας, Πανταζέλος, Χατζάκος, Οικονομικός, Μπίκας, Δρίτσας.