Ξανά στο κόλπο της ανόδου η Δόξα Γαρδικίου-Νίκησε με 1-0 τον Αστέρα Πετριτή και ελπίζει…

gethniki1Ζωντανή στο κυνήγι της ανόδου παρέμεινε η Δόξα Γαρδικίου μετά την μεγάλη νίκη με σκορ 1-0 κόντρα στον Αστέρα Πετριτή.
Η πρωταθλήτρια της ΕΠΣ Θεσπρωτίας στο τρίτο συνεχόμενο-και τελευταίο-εντός έδρας παιχνίδι της στο Γαρδίκι πέτυχε την πολυπόθητη νίκη και διεκδικεί πλέον με μεγάλες αξιώσεις την άνοδο (προβιβάζονται δύο ομάδες), έχοντας πάντως δύο εκτός έδρας παιχνίδια με Ελευθεροχώρι και Βελισσάριο.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ μέτριο ποιοτικά με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου και να προσέχουν περισσότερο τα μετόπισθεν.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πλησίασαν το γκολ στο 4ο λεπτό αλλά η κεφαλιά του Τσουγγάρη βρήκε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Ριγανά. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ακίνδυνοι επιθετικά και απείλησαν μόνο στο 30ό λεπτό όταν ο Ντόστας απέκρουσε το κοντινό σουτ του Γεωργοπάλη.
Στην επανάληψη, η ποιότητα του αγώνα βελτιώθηκε αισθητά, ωστόσο έλειψαν και πάλι οι πολλές φάσεις.
Η κερκυραϊκή ομάδα στο 53ο λεπτό έφθασε μια ανάσα από το γκολ. Ο Πρ.Πάγκαλης έκανε προβολή από κοντά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ στην μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα.
Το “χρυσό” γκολ που χάρισε την σπουδαία νίκη στην Δόξα σημείωσε ο Γκέκας στο 83ο λεπτό με όμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.
Δόξα Γαρδικίου: Ντόστας, Λάμπρου Δ., Μπουρνάς, Γκέκας, Μηνάς, Τσίρης, Ζήσης (94ο Βάσιος), Γεωργάκης, Κώστας (68ο Παππάς), Λάμπρου Αλ., Τσουγγάρης
Αστέρας Πετριτή: Ριγανάς, Λιούμπας, Λέσσης, Πολύζος, Πάγκαλης Α., Στούπας Σπ., Γεωργοπάλης Ν, Ασπιώτης, Γούναρης (80ό Γράντος) , Γεωργοπάλης Χρ, Πάγκαλης Πρ (67ο Στούπας Δ.).
Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής ο Α.Ο.Βελισσαρίου επικράτησε με 2-0 του Μαύρου Αετού περιπλέκοντας την κατάσταση στην κορυφή καθώς πλέον και οι τέσσερις ομάδες διεκδικούν τις δύο προνομιούχες θέσεις.