Ξεθώριασε το όνειρο του τελικού για το Σούλι-Βαριά ήττα από τον Νέστο Χρυσούπολης αλλά αντίο με ψηλά το κεφάλι

kypello ErasitexnwnΑνυπέρβλητο στάθηκε το εμπόδιο του Νέστου Χρυσούπολης για το Σούλι Παραμυθιάς. Οι “πράσινοι” υπέκυψαν στην σαφέστατη ανωτερότητα των αντιπάλων και γνώρισαν βαριά ήττα με 6-0 στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχών, ωστόσο το άτυχο αυτό αποτέλεσμα δεν επισκιάζει την εντυπωσιακή πορεία της ομάδας της Παραμυθιάς που αποχωρεί από τον θεσμό με ψηλά το κεφάλι και γεμάτο εμπειρίες.

Η… στραβή ημέρα φάνηκε από το πρωί για το Σούλι καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με…άγριες διαθέσεις στο παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 12ο λεπτό. Σέντρα Μπουλγκουρα απο αριστερά σουτ του Τσέκου απο κοντά και 1-0 για τον Νέστο που δύο λεπτά αργότερα πλησίασε σε ένα δεύτερο γκολ όταν ύστερα από λάθος του Σωτηρόπουλου το σουτ του Ζγκουρη απέκρουσε ο Ζήγος πανω στην γραμμή του τέρματος.

Οι γηπεδούχοι μετά τον αρχικό αιφνιδιασμό ανέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφθασαν κοντά στην ισοφάριση στο 25ο λεπτό αλλά το σουτ του Γεωργίου Γ. πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 39ο λεπτό ο Καραβελίδης με εντυπωσιακή απόκρουσε κράτησε ανέπαφη την εστία του στο σουτ του Γκέκα στην μεγαλύτερη ευκαιρία του Σουλίου.

Και σαν μην έφθανε αυτο, με την εκπνοή του ημιχρόνου οι Καβαλιώτες ζευγάρωσαν τα τέρματά τους με τον Γκατζολαρι ο οποίος μπήκε μόνος του στην μεγάλη περιοχή και πλασαρε εύστοχα τον Σωτηρόπουλο κάνοντας το 0-2.

Το γκολ αυτό ήταν και το κομβικό σημείο του αγώνα καθώς οι παίκτες του Σουλίου απογοητεύτηκαν από την εξέλιξη τη στιγμή που ήλεγχαν τον ρυθμό και είχαν τις δύο αυτές πολύ καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση και ουσιαστικά πέταξαν λευκή πετσέτα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στην επανάληψη και πέτυχαν άλλα τέσσερα γκολ δίνοντας θριαμβευτικό τόνο στην επικράτησή τους. Στο 58ο λεπτό ο Χασάνογλου από τα 11 βήματα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 75ο λεπτό ο ίδιος παίκτης με σουτ εκτός περιοχής πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνοντας το 4-0. Δεν σταμάτησε όμως εκεί καθώς λίγο αργότερα πέτυχε χατ-τρικ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του που επισφραγίστηκε στο τέλος με ένα ακόμη γκολ από τον Κούτεφ.

Το Σούλι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 90ο λεπτό να πετύχει το γκολ της τιμής αλλά πρώτα ο Λάμπρου (δοκάρι) και εν συνεχεία ο Γιαννακός δεν βρήκαν στόχο.

Σούλι Παραμυθιάς: Σωτηρόπουλος, Μπέλλος Αλ (Μπέλλοσ Αγ.), Γεωργίου Χ. , Ζήγος (50o Νάτσης), Τσάγκος, Γεωργίου Α. (Τσιάκος), Γιαννάκης, Γεωργίου Γ. ,Γκέκας, Κάτσιφας, Λάμπρου.

Νέστος Χρυσούπολης: Καραβελίδης, Γαμβρέλης, Μπουλγκούρας (62ο Μανούκος), Σιαματάς, Παυλακάκης, Παπαδάτος, Τσέκος, Γκατσολάρι (46ο Χασάνογλου), Δεσύλλας, Κούτεβ, Ζγκούρη (Σακόπουλος).