Ξύπνησε στην επανάληψη ο Θεσπρωτός και “καθάρισε” 2-0 τον Μαγνησιακό με δράστη τον Ζελέκου

Ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη και με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη κόντρα στην Θύελλα Κατσικά ο Θεσπρωτός επιβλήθηκε με 2-0 του Μαγνησιακού και σκαρφάλωσε ακόμη περισσότερο στην βσθμολογία πετυχαίνοντας την 3η νίκη στους 4 τελευταίους αγώνες.

Εκνευρισμός και άστοχο πέναλτι

Στο 3ο λεπτό οι γηπεδούχοι πάτησαν για πρώτη φορά με αξιώσεις την εστία του Ράπτη αλλά το σουτ του Μπουμπούκη πάνω στην κίνηση πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν και δημιούργησαν 1-2 απειλητικές καταστάσεις κυρίως με στημένες μπάλες.

Στο 10ο λεπτό ο Ροβίνας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο γυριστό σουτ αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο σκόρερ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν την μερίδα του λέοντος στην κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσαν να βρουν τρόπους να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα με τους παίκτες του Ρότσα να υποπίπτουν σε πολλά αβίαστα λάθη στις πάσες.

Στο 26ο λεπτό ο Ράπτης ανέτρεψε τον Βιλάλμπα σε μια αντεπίθεση των γηπεδούχων και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ροβίνας ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο πορτιέρο του Μαγνησιακού με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να επηρεάζονται από την αρνητική εξέλιξη και παρουσιάστηκαν νωθροί και ασύνδετοι για το υπόλοιπο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να μην δέχονται ιδιαίτερη πίεση αλλά να αρκούνται στο μηδέν στην άμυνα.

Έλυσε τον γόρδιο δεσμό ο Ζελέκου

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Θεσπρωτός ευτύχησε να προηγηθεί με σκόρερ τον Ζελέκου με σουτ μέσα από την περιοχή.

Η είσοδος των Κλεμέντε κσι Ραπτόπουλου έδωσε πνοή στην ομάδα που πατούσε πλέον καλύτερα στο γήπεδο.

Οι φιλοξενούμενοι υποχρέωθηκαν να ανοικτούν και στο 56ο λεπτό έφθασαν κοντά στην ισοφάριση αλλά η κεφαλιά του αφύλακτου Καραστέργιου έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο 58ο λεπτό το πλατανόφυλλο πέτυχε και δεύτερο γκολ. Υστερα από μία υποδειγματική αντεπίθεση ο Κλεμέντε τροφοδότησε τον επερχόμενο Ζελέκου ο οποίος με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Ράπτη βάζοντας βάσεις για τη νίκη της ομάδας του με τον ίδιο να φθάνει τα 3 γκολ με την φανέλα με το πλατανόφυλλο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χαράλαμπος Μαργαρίτης της Ένωσης Κέρκυρας.

Από την ίδια ένωση οι βοηθοί του, Γεράσιμος Μιχαλάς και Στεφανία Σάτκλιφ.

Παρατηρητής ο Δημήτρης Κωνσταντίνου της Ένωσης Άρτας.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Πάνου, Νικολάου, Ευθυμιάδης, Ζαφείρης (46ο Κλεμέντε), Τσώτσος, Παλαμούτσης, Τσιαφίτσας, Ζελέκου, Μπουμπούκης (46ο Ραπτόπουλος), Βιλάλμπα, Ροβίνας

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ράπτης, Ζέρης, Καλτσώνας, Καραστέργιος, Βέρτζος, Μάντως, Ελέζι, Σιώμος, Αλμασίδης, Τασιουλής , Κουφογεώργος.