Υπέκυψε φυσιολογικά στην ανωτερότητα της ΑΕΛ ο Θεσπρωτός, ήττα με 2-0 στην Ηγουμενίτσα

Χαμηλό αποδείχθηκε το εμπόδιο του Θεσπρωτού για την Λάρισα που επικράτησε με σχετική ευκολία με σκορ 2-0 στην Ηγουμενίτσα και παραμένει στο κυνήγι του πρωτοπόρου Πανσερραϊκού για μια θέση στον…ήλιο της SL στο πλαίσιο της εμβόλιμης 20ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Superleague 2.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας που αντιμετωπίζει πολλά οικονομικά προβλήματα και παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα παρουσιάστηκε αξιόμαχη και ανταγωνιστική αλλά πλη΄ρωσε για ένα ακόμη παιχνίδι το πολύ κακό ξεκίνημα (γκολ στο 1ο λεπτό), ενώ η αποβολή του Ραστόκα στο 43ο λεπτό ΄έδωσε την χαριστική βολή στο πλαταν΄ποφυλλο.

Η διάταξη του Ρότσα

Ο Ελληνοαργεντινός τεχνικός προχώρησε σε εκτεταμένο ροτέισον επιλέγοντας τους παίκτες που θεωρούσε περισσότερο έτοιμους εξαιτίας της πολυήμερης αποχής από τις προπονη΄σεις σε μια πειραματική ουσιαστικά ενδεκάδα.

Ο Τσιμόπουλος υπερασπίστηκε την εστία, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Ντόντης, Ραστόκα, Τρομπούκης και Ρούσης. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Καραμποϊκης, Μαρτίνεζ, Παππάς Ευαγ., Κουέβας και Δρίτσας, ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Σάνι Ρονάλτο.

Οι έντεκα παίκτες που επέλεξε ο Παναγιώτης Γκουτσίδης

Κάτω από τα δοκάρια Σουλούκος, δεξιά στην άμυνα Θ. Παπαγεωργίου, αριστερά Κοσσονού, με κεντρικούς αμυντικούς Ηλιάδη και Γκοτζαμανίδη. Στη μεσαία γραμμή Κ. Παπαγεωργίου, Πλέγας, Θωμαΐδης, μεσοεπιθετικά δεξιά Μαυριάς, αριστερά Πεντρόσο και στην κορυφή της επίθεσης ο Ογκμπόε.

Στο ίδιο έργο θεατές

Οι βυσσινι΄ με το…καλησπε΄ρα ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με τον δράστη τον Μάριο ‘Ογκμποε μόλις στο 1ο βάζοντας ακόμη δυσκολότερα στον Θεσπρωτό που για πολλοστή φορά βρε΄θηκε να κυνηγάει στο σκορ (είχαν προηγηθεί τα παιχνίδια με Μακεδονικό, Ηρακλή, Πανσερραϊκό)

Οι γηπεδούχοι στο 2ο λεπτό άγγιξαν την ισόφαριση αλλά ο Ρόνι αστόχησε από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση.

Οι φιλοξενούμενοι από την θέση του οδηγού από το ξεκίνημα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και σε άλλες δύο περιπτώσεις απείλησαν με αξιώσεις την εστία του Τσιμόπουλου.

Στο 30ό λεπτό οι αμυντικοί του Θεσπρωτού απομάκρυναν την τελευταία στιγμή προ της γραμμής του τέρματος το ψηλοκρεμαστό σουτ του Παπαγεωργίου, ενώ στο 45ο λεπτό η κεφαλιά “ψαράκι” του Πεντρόσο πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 43ο λεπτό ο Ραστόκα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα της κας Αντώνιου για χτύπημα εκτός φάσης σε αντίπαλο αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες σε ένα πολύ κομβικό σημείο του αγώνα.

Υπέκυψε φυσιολογικά

Στην επανάληψη, η αριθμητική ανισορροπία έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ΑΕΛ.

Στο 47ο ΄λεπτό η θεσσαλική ομάδα έφθασε μια ανάσα από το γκολ αλλά το γυριστό σουτ του Πεδρόσο δεν βρήκε στόχο.

Ο κλοιός έσφιγγε γύρω από την άμυνα των κιτρινόμαυρων με την ομάδα του Γκουτσίδη να κυνηγάει επίμονα το δεύτερο γκολ που θα έβαζε τις βάσεις για τη νίκη.

Στο 56ο ΄λεπτό ύστερα από υπέροχη ομαδική προσπάθεια των βυσσινί, το πλασέ του ‘Όγκμποε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Αλέξανδρος Νικολιάς με συρτό δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Τσιμόπουλο για να κάνει το 2-0 κλειδώνοντας ουσιαστικά το τρίποντο.

Στο διάστημα που απέμενε μέχρι τη λήξη η ΑΕΛ διαφύλαξε το προβάδισμα και με σποραδικές αντεπιθέσεις απειλούσε όπως στην φάση του 83ο λεπτου΄ όταν το σουτ του Νίνου σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Στον αντίποδα ο Θεσπρωτός με κάποιες διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο και με αριθμητικό μειονέκτημα ξέμεινε από δυνάμεις ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του Ρότσα με αυταπάρνηση και πάθος δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και σε 2-3 περιπτώσεις έφθασαν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία αλλά για πολλοστή φορά στο φετινό πρωτάθλημα φάνηκε ξεκάθαρα η έλλειψη ενός ποιοτικού παίκτη στην επίθεση.

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Τσιμόπουλος, Ντόντης, Ραστόκα, Τρομπούκης, Ρούσης, Μαρτίνες, Παππάς (70′ Μπίκας), Δρίτσας, Κουέβας (57′ Πανταζέλος), Καραμποΐκης, Σάνι (57′ Χατζάκος).
ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου (58′ Καλουτσικίδης), Κοσσονού (30′ λ. τρ. Μαϊδανός), Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης, Θωμαΐδης (70′ Νίνο), Κ. Παπαγεωργίου (46′ Αντράντα), Πλέγας, Μαυριάς (46′ Νικολιάς), Πεντρόσο, Ογκμπόε.