Υπέκυψε στην ανωτερότητα της Βέροιας ο Θεσπρωτός, ήττα με 2-1-Πάλεψε το παιχνίδι η ομάδα του Ρότσα, τα χρειάστηκε στο τέλος η Βέροια

Παρότι εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένος σε σχέση με την αποκαρδιωτική εικόνα του αγώνα με τον Ηρακλή ο Θεσπρωτός δεν απέφυγε την ήττα με σκορ 2-1 από την πρωτοπόρο Βέροια στην πρωτεύουσα της Ημαθίας.

Μπορεί να χρειάστηκε ΄΄ένα λάθος του τερματοφύλακα Δημη΄τρη Παππά προκειμένου η Βέροια να πάρει το προβάδισμα, μπορεί το δευ΄τερο γκολ ελέγχεται για οφσάιντ, ωστόσο η ομάδα του Ρότσα έπαιξε αρκετά φοβισμένα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα απέναντι σε μια εμφανώς ανώτερη ομάδα με πολύ ποιοτικούς ποδοσφαιριστές. Στο τέλος ξύπνησε, μείωσε και λίγο έλειψε να φθάσει ακόμη και στην ισοφάριση βάζοντας πολύ δύσκολα στην Βέροια.

Η βαριά ήττα από τον Ηρακλή ανάγκασε τον Ρότσα να ακολουθήσει μια πιο συντηρητική προσέγγιση παρατάσσοντας τρεις κεντρικούς αμυντικούς κόντρα στην πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος.

Επιθετικός μονόλογος της Βέροιας

Το παιχνίδι από την αρχή μετατράπηκε σε παράσταση για ένα ρόλο με την Βε΄ροια να επιτίθεται συνεχώς και τους φιλοξενούμενους με διπλή ζώνη άμυνας και όλους τους παίκτες πίσω από την μπάλα να αμύνονται μαζικά.

Στο 5ο λεπτό η Βασίλισσα απείλησε για πρώτη φορά όταν ύστερα από σέντρα του Μούργου από δεξιά, ο Σκόνδρας δεν μπόρεσε να βρει για λίγο τη μπάλα με το κεφάλι και μπλόκαρε ο Παππάς.

Ο επιθετικός μονόλογος της ομάδας του Δεμιρτζάκη συνεχίστηκε και στο 10ο λεπτό στο δυνατό μακρινό σουτ του Πεταυράκη, ο Παππάς έπεσε και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ!

Η Βέροια συνέχισε να έχει την πλήρη κυριαρχία και την μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες. Στο 16ο λεπτό από ωραία προσπάθεια του Φοφανά από αριστερά, έδωσε στον Γιακουμάκη που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά μπλόκαρε ο Παππάς, ενώ στο 18ο λεπτό ο Πασάς μπήκε από δεξιά στην περιοχή του Θεσπρωτού αλλά ο Παππάς έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε τη μπάλα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι υπομονετικοί ψάχνοντας τον τρόπο να ανοίξουν την πολυπρόσωπη, σφικτή και καλά οργανωμένη άμυνα αντίπαλη άμυνα και να βρουν διαδρόμους.

Στο 23ο λεπτό Φοφανά και Πεταυράκης άλλαξαν ωραία τη μπάλα στα αριστερά, ο τελευταίος έβγαλε τη σέντρα και ο Μούργος σε καλή θέση έπιασε το σουτ στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια!

Το ρεσιτάλ των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε στο 29ο λεπτό όταν από φάουλ γέμισμα του Μούργου από δεξιά, ο Γιακουμάκης πήρε την κεφαλιά αλλά έδιωξε ο Παππάς, ενώ στο 30ό λεπτό μετά από κόρνερ, ο Σκόνδρας δεν μπόρεσε από κοντά να βρει τη μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα!

Η υπεροχή της Βέροιας καρποφόρησε στο 32ο λεπτό με ένα γκολ που προήλθε από απίστευτη γκάφα της άμυνας του Θεσπρωτού.

Ο Παππάς με τον Βασιλακάκη μπερδεύτηκαν, με τον Φοφανά να κλέβει τη μπάλα και να πλασάρει στην κενή εστία, γράφοντας το 1-0 για τη Βέροια με ένα γκολ δώρο της άμυνας του Θεσπρωτού.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν το πόδι από το γκάζι αφού κατάφεραν να λύσουν τον γόρδιο δεσμό και να βρουν το γκολ που δικαιούνταν απόλυτα με βάση την εικόνα του αγώνα.

Ο Θεσπρωτός αναγκάστηκε εκ των πραγμάτων να πάρει περισσότερα ρίσκα και να βγει από το….καβούκι του.

Στο 39ο λεπτό οι κιτρινόμαυροι έκαναν για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία τους με τον Σαραντίδη να στέλνει τη μπάλα αρκετά μέτρα άουτ, ενώ στο 44ο λεπτό απείλησαν ουσιαστικά με τον Κωνσταντίνου να μπαίνει από δεξιά στην περιοχή, να πιάνει και το διαγώνιο σουτ αλλά τον Βελλίδη να αποκρούει σε κόρνερ.

Κλείδωσε τη νίκη με αμφισβητούμενο γκολ

Το δευ΄τερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κυνηγούν από νωρίς ένα δεύτερο γκολ που θα έβαζε γερές βάσεις για τη νίκη.

Στο 47ο λεπτό σε δυνατό σουτ του Μπλέτσα λίγο έξω από την περιοχή, ο Παππάς έδιωξε εντυπωσιακά!

Με την πάροδο του χρόνου και αφού ο Θεσπρωτός απορρόφησε τους κραδασμούς της αρχικής πίεσης της Βε΄ροιας, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, κράτησε περισσότερη ΄΄ώρα την μπάλα και άρχισε να βγαίνει με περισσότερες αξιώσεις στην επίθεση.

Ωστόσο άλλη μια στιγμή ολιγωρίας και αδράνειας της άμυνας στοίχισε ένα δεύτερο γκολ.

Στο 59ο λεπτό μετά από σέντρα η μπάλα κατέληξε στην περιοχή στον Γιακουμάκη, αυτός δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ και ο Πασάς που ήταν πιο δίπλα με σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0 σε μία πολύ οριακή φάση με τον σκόρερ να φαίνεται ελαφρώς εκτεθειμένος.

Στο 68ο λεπτό ο Πασάς προωθήθηκε ωραία με ατομική προσπάθεια, αλλά αντί να σπάσει στον Γαβριηλίδη που ήταν μόνο, μπέρδεψε το κοντρόλ και χάθηκε η ευκαιρία!

Στο 74ο λεπτό ο Κουάτενγκ έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Πασά, αυτός ανενόχλητος έστειλε με σουτ τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια με την Βέροια να κυνηγάει ένα τρίτο γκολ.

Στο 77ο λεπτό ο Θεσπρωτός απώλεσε την μεγαλύτερη ευκαιρία του στο ματς. Ο Μπουκουβάλας στην προσπάθειά του να αποκρούσει έστρωσε τη μπάλα στον Σαραντίδη, αυτός από πολύ καλή θέση σούταρε πάνω από τα δοκάρια!

Στο 81ο λεπτό η ομάδα της Ηγουμενίτσας μείωσε σε 2-1 δημιουργώντας νέα δεδομένα στο παιχνίδι. Μετά από κόρνερ του Ραμιρεζ, ο Βασιλακάκης πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη με τον κεντρικό αμυντικό των κιτρινόμαυρων να πετυχαίνει το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα με πανομοιότυπο μάλιστα τρόπο.

Το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον στο τελευταίο δεκάλεπτο με την Βέροια να θορυβείται να προχωράει σε αλλαγή θωρακίζοντας τα μετόπισθεν.

Το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά με συναρπαστική εξέλιξη και δραματικό φινάλε.

Στο 93ο λεπτό στο μακρινό σουτ του Ορφανίδη σε κενή εστία, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι!!

Ο Θεσπρωτός πίεσε για την ισοφάριση και στο 95ο λεπτό πλησίασε στην πλήρη ανατροπή σκηνικού αλλά ο Αποστόλης Σαραντίδης αστόχησε από πολύ πλεονεκτική θέση.

ΒΕΡΟΙΑ: ΒΕΛΛΙΔΗΣ, ΜΠΟΥΚΟΥΒΑΛΑΣ (86ο ΜΟΥΧΑΛΗΣ), ΠΕΤΑΥΡΑΚΗΣ, ΣΚΟΝΔΡΑΣ, ΜΑΡΑΓΚΟΣ, ΜΠΛΕΤΣΑΣ, ΜΟΥΡΓΟΣ(72ο Ορφανίδης), ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ, ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗΣ, FOFANA (72ο Κούατενγκ), ΠΑΣΑΣ (84ο ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: ΠΑΠΠΑΣ, VALENDE, ΓΩΓΟΣ, ΒΑΣΙΛΑΚΑΚΗΣ, GANCHIER, ΛΥΓΚΑΣ (63o ΜΠΟΝΙΓΙΑ), ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ (67o ΓΕΩΡΓΟΥΣΗΣ), D΄ALESSIOL, ΖΙΩΓΑΣ, RAMIREZ (84ο Βαταμίδης), ΣΑΡΑΝΤΙΔΗΣ.