“Τζάμπα” ήττα με 1-0 του Θεσπρωτού από τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες-Πλήρωσε την αδυναμία στο σκοράρισμα το πλατανόφυλλο

Οι αδυναμίες του Θεσπρωτού ξεδιπλώθηκαν και στο γήπεδο των Σερρών με το πλατανόφυλλο να πληρώνει την επιθετική δυστοκία και να γνωρίζει την ήττα από τον Πανσερραϊκό στον πρώτο από τους τρεις εξ’αναβολής αγώνες του πρωταθλήματος της Football League.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα για ένα ακόμη παιχνίδι υποχρεώθηκε εκ των πραγμάτων να ανακατέψει την τράπουλα και να προχωρήσει σε αλλαγές στο βασικό σχήμα λόγω των απουσιών βασικών ποδοσφαιριστών, διατηρώντας πάντως τον αγαπημένο σχηματισμό 4-1-4-1.

Ο Κίναλης υπερασπίστηκε την εστία έχοντας μπροστά του τους Κοντοέ και Γιώργο Γώγο ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στα δύο άκρα της άμυνας ξεκίνησαν οι Κωνσταντίνου αριστερά και Διγκόζης δεξιά.

Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Γκρανσιέρ (σαν κόφτης μπροστά από τα δύο στόπερ), Ραμίρεζ, Μπίκας, Πούφλης, Γώγος Τ. , ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Πατσέκο σε ρόλο….ψευτοεννιαριού με τον Σαραντίδη να μένει στον πάγκο.

Στην Ηγουμενίτσα παρέμειναν οι τιμωρημένοι Σταυρίδης και Κωνσταντακόπουλος καθώς και οι Ζιώγας, Καζβιρόπουλος, Ζούρκος, Ταουσάνης που δεν ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους.

Άσφαιρος επιθετικά

Παρά τις αρκετές και σημαντικές απουσίες, ο Θεσπρωτός παρουσιάστηκε πολύ ανταγωνιστικός και αξιόμαχος δείχνοντας ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο, ωστόσο για ένα ακόμη παιχνίδι παρουσιάστηκε άσφαιρος επιθετικά με εμφανέστατο πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.

Στο 7ο λεπτό από σέντρα του Γώγου ο Μπίκας επιχείρησε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι της εστίας του Καβουσάκη στην πρώτη καλή στιγμή για τους κιτρινόμαυρους.

Στο 27ο λεπτό από δημιουργός ο Τάσος Γώγος έγινε εκτελεστής αλλά ο πορτιέρο του Πανσερραϊκού ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι στην μοναδική επικίνδυνη κατάσταση στην αντίπαλη περιοχή ευτύχησαν να προηγηθούν σε ένα καίριο χρονικά σημείο.

Συγκεκριμένα, στο 41ο λεπτό ο Χουλιάν Μαρκιόνι υποδέχθηκε την μπάλα ύστερα από πάσα του Μέσι και με δυνατό σουτ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή νίκησε τον Κίναλη κάνοντας το 1-0 αξιοποιώντας την ολιγωρία και αδράνεια στην άμυνα του Θεσπρωτού που μέχρι εκείνο το σημείο λειτουργούσε υποδειγματικά.

Δεν απείλησε το πλατανόφυλλο

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν επιθετικός μονόλογος για τους γηπεδούχους, που θα μπορούσαν στο 55′ με το σουτ του Πράντο που απέκρουσε ο Κίναλης, στο 74′ με το συρτό σουτ του Μασκανάκη, στο 83′ και στο 85′ με τους Παπαβασιλείου και Γκούρτσα να μην προλαβαίνουν την μπάλα και τον Μαρκιόνι στο 87′, να σημειώσουν τουλάχιστον 2-3 τέρματα ακόμα και να απλοποιήσουν την υπόθεση νίκη!

Ο Θεσπρωτός κυνήγησε την ισοφάριση και στο 52ο λεπτό είχε μια καλή στιγμή αλλά ο Ζέρης πήρε την μπουκιά από το στόμα του Πατσέκο ο οποίος βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα του Νίκου Διγκόζη και ήταν έτοιμος να σουτάρει.

Ο Ρότσα πέρασε στο παιχνίδι τον Πέντσα αρχικά και τον Σαραντίδη εν συνεχεία θέλοντας να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του και να δώσει ύψος και δύναμη στην επίθεση του Θεσπρωτού χωρίς πάντως ουσιαστικό αντίκρισμα.

Το πλατανόφυλλο έχασε μια καλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Πατσέκο να σουτάρει ψιλοκρεμαστά άουτ.

Το σκορ έμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος με την ομάδα της Ηγουμενίτσας να επιστρέφει στην βάση της με άδεια χέρια και με την προσοχή να στρέφεται πλέον στο κυριακάτικο εκτός έδρας παιχνίδι με την Τρίγλια.

Διαιτητής: Παρχαρίδης (Δράμας)

Βοηθοί: Τσακίρης (Δράμας), Κουκούμης (Καβάλας)

4ος: Τσιάρας (Καβάλας).

Πανσερραϊκός (Γιάννης Γκιόκας) : Καβουσάκης, Ζέρης, Κουτσίδης (65ο Καλί), Γιανναράκης, Τσόπελας, Ψάλτης (77ο Κρητικός), Μαρκιόνι, Τσιμίκας (77ο Παπαβασιλείου), Μέσι, Πέτρου (39ο λ.τρ. Μασκανάκης), Πράντο (65ο Γκούρτσας)

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα) : Κίναλης, Γώγος Α., Διγκόζης (80′ Σαραντίδης), Κοντοές, Κωνσταντίνου, Γώγος Γ., Μπίκας (86′ Ντερβίσι), Πούφλης (69′ Πέντσας), Γκραντσιέρ, Πατσέκο, Ραμίρες.